District Contacts

Eno River District is led by a team of committed Volunteers

Justin Sprague headshot

Justin Sprague, District Chair[email protected]

Justin leads the volunteer team that provides district programming, training, membership, and financial support for the units in the Eno River District.

Shane Digan

Shane Digan, District Commissioner[email protected] 

Shane leads the volunteer Commissioner team that provides support to and organizes Roundtable for the units and Scouters in the Eno River District.

Eno River District is also supported by a professional who provides day to day support of Scouting activities:
Wyndell Waldon

Wyndell Waldon, Family Scouting Director – [email protected], 919-446-1735

Wyndell provides professional support to the units and the Eno River District.

Interested in helping the Eno River District? 

Contact our Nominating Chair Dennis Culin at [email protected] to volunteer your time and talents.

See our Volunteer page for more details about the work we do at the district-level.

Below is the list of current volunteers who work at the district level to support the Eno River District

Eno River District Position(s)First NameLast NameEmail AddressTeam
Training CommitteeCynthiaAbell-Brown[email protected]Program - Training
District Camporee CommitteeJojoAlmario[email protected]Program - Activities
Pinewood Derby ChairIanAnderson[email protected]Program - Activities
OA - Sapponi Chapter AdvisorGailBarker[email protected]Program - OA
Camporee ChairThomasBeach[email protected]Program - Activities
Roundtable CommissionerEthanBeattie[email protected]Roundtable
District Training Committee ChairRandyBernstein[email protected]Program - Training
Training Committee, Scouter ReserveLarryBernstein[email protected]Program - Training
Asst District Commissioner RoundtableGaryBird[email protected]Roundtable
Asst District Commissioner Chatham CountyShayBlakemore[email protected]Chatham
District Advancement Committee ChairStevenBlanchard[email protected]Program - Advancement
Training CommitteeJamesBrown[email protected]Program - Training
Unit Commissioner - ChathamArleneCheek[email protected]Chatham
Training CommitteeJonathonCraven[email protected]Program - Training
Nominating ChairDennisCulin[email protected]Membership
District CommissionerShaneDigan[email protected]Key 3
District Vice Chair of Special Projects, Assistant District Commissioner Orange CountyChrisFitzSimons[email protected]Special Projects, Orange
Eagle Boards Southwest CommitteeThomasFoss[email protected]Program - Advancement
District Vice Chair of FinanceBryanFox[email protected]Finance
Popcorn ChairHollyGoode[email protected]Finance
Training CommitteeStevenGoode[email protected]Program - Training
Training CommitteeRandallGoodman[email protected]Program - Training
District Member at Large EmeritusMarkHannah[email protected]Member-at-Large
Unit Commissioner - Durham, YPT ChampionEdwardHanson[email protected]Durham
District Camporee CommitteeMikeHarris[email protected]Program - Activities
Membership Chair for Granville CountyDanielleHayes[email protected]Membership
Eagle Projects NortheastJohnHelm[email protected]Program - Advancement
District Camporee CommitteeWilliamJames[email protected]Program - Camporee
Membership Chair for Orange CountyKatieKross[email protected]Membership
Camp Card ChairFredLohman[email protected]Finance
Unit Commissioner - OrangeEdwardLowdermilk[email protected]Orange
District Member at LargeKathyMacialek[email protected]Member-at-Large
Eagle Boards Southwest CommitteeCarltonMcKee[email protected]Program - Advancement
Eagle Chair NortheastPaulMenchini[email protected]Program - Advancement
Communications ChairCathyMillward[email protected]Operations
Cub Advancement ChairDavidMinton[email protected]Program - Advancement
Asst District Commissioner Durham CountyJeffMixon[email protected]Durham
Unit Commissioner - OrangeGregoryMorris[email protected]Orange
OA - Eluwak Assoc. AdvisorWilliamMorris[email protected]Program - OA
Eagle Boards Southwest CommitteeKathyNeas[email protected]Program - Advancement
District Member at Large EmeritusDennisNicholson[email protected]Program - Activities
Training CommitteeGeorgePhelps[email protected]Program - Training
District Camporee CommitteeDarylPoe[email protected]Program - Camporee
Unit CommissionerSammyRape[email protected]
District QuartermasterBillRobbins[email protected]Operations
Membership Chair for Chatham CountyVictorRodriguez[email protected] Membership
OA - Eluwak Chapter AdvisorJohnRose[email protected]Program - OA
Unit Commissioner - GranvilleKevinRumsey[email protected]Granville
Unit Commissioner - OrangeAllenSamuelson[email protected]Orange
Unit Commissioner - DurhamDavidScocca[email protected]Durham
District Member at Large EmeritusBobShelton[email protected]Member-at-Large
District ChairJustinSprague[email protected]Key 3
Eagle Chair SouthwestWilliamStonecypher[email protected]Program - Advancement
Merit Badge College Chair, District Camporee CommitteeScottSublett[email protected]Program - Camporee
District Vice Chair of Administration & Operations, Unit CommissionerToddTaft[email protected]Operations, Durham
Eagle Boards Southwest CommitteeTimothyTaft[email protected]Program - Advancement
Unit CommissionerNealTonks[email protected]
Eagle Boards Southwest CommitteeRobertVerne[email protected]Program - Advancement
District DirectorWyndellWaldon[email protected]Key 3
Unit Commissioner - ChathamStephenWalker[email protected]Chatham
Roundtable CommissionerWesWeaver[email protected]Roundtable
District Vice Chair of ProgramVicWeigman[email protected]Program
Cub Summer Activities ChairDeniseWomack[email protected]Program - Activities